İstiklal Marşının Kabul Edilmesi

İstiklâl mücâdelesinin en çetin bir safhasında milletin duygularını belirtecek bir “İstiklâl Marşı”nın yazılması istenmiş ve böylece, Maarif Vekâleti tarafından bir müsabaka açılmış ve müsabakada birinciliği kazanacak zâta 500 lira nakdî mükâfat verileceği ilân edilmişti.

Yurdun her tarafından 500’den fazla şâir müsabakaya girmişti. Fakat yazılan marşlar, milletin hissiyatına tercüman olacak bir durumda değildi.

Mehmet Âkit, marşın mükâfatlı olmasından dolayı müsabakaya katılmamıştı.Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi böyle bir marşın ancak, Safahat nâzımı şâir Mehmed Akif tarafından yazılabileceğine inanmış ve 5 Şubat 1337, Milâdî 1921 tarihinde şu mektubu kendisine yazmıştır.

“Pek aziz ve muhterem efendim,

İstiklâl marşı için açılan müsabakaya iştirak buyurmamaklarındaki sebebin izâlesi için pek çok tedbirler vardır Zât-i üstadânelerinin matlûb şi’iri vücûda getirmeleri maksadın husûli için son çâre olarak kalmıştır. Asl endîşenizin icâbettiği ne varsa hepsini yaparız. Memleketi bu müessir telkin ve tehiç vâsıtalarından mahrum bırakmamanızı rica ve bu vesile ile en derin hürmet ve muhabbeti arz ve tekrar eylerim.”

Bu mektubun yazılmasından bir ay bile geçmeden milletin istediği İstiklâl Marşı yazılmış ve kahraman orduya ithaf olunmuştu.

Marş, Maarif Vekili Hamdullah Suphi ve arkadaşları tarafından beğenilmişti. Yalnız bu marşın üstada-ı rencide etmeden Büyük Millet Meclisi’nden nasıl geçirileceği üzerinde düşünülmüştü. Bu sıralarda Maarif Vekâletince seçilen yedi marş da Büyük Millet Meclisi’ne getirilmişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Mart 1337 (1921) tarihindeki toplantısında kararı, Karesi Meb’usu Basri Çantay, Meclise gelen marşlardan birinin okunması için bir takrir vermişti. Bu takrir Meclis üyelerinin re’yine sunulmuş ve tasvîb olunmuştur.

Marşlardan birinin okunması için Meclis Reisi tarafından, Hamdullah Suphi Bey kürsüye davet edilmiş ve ezcümle şöyle konuşmuştur:
-Arkadaşlar, hatırlarsanız, Maarif Vekâleti son mücâdelemizin ruhunu terennüm edecek bir marş için şâirlerimize müracaat etmiştir. Birçok şiirler geldi, burada yedi tanesi en fazla vasfı hâiz olarak görülmüş ve seçilmiştir.

Hamdullah Suphi, Mehmed Âkif’ten bir marş yazmasını rica ettiğini, marşın yazıldığını, beğenildiğini söylemiş ve intihabının Meclis’e ait olduğunu da sözlerine ilâve etmiştir.

Hamdullah Suphi, gür sesiyle Meclis’in kürsüsünde İstiklâl Marşı’nı okumuştur.
“Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet
Hakkıdır, Hakka tapan milletimin İSTİKLÂL”

mısraları ile bu marş, Meclis üyelerinin şiddetli ve heyecanlı tezahüratına vesile olmuş, salon alkış sesleriyle dolmuştur.

Akif’in marşının oya sunulması kararlaştırıldı ve “Oy birliği ile kabul edildi.” Marş teklif üzerine en son ayakta dinlendi. Kahraman orduya ithaf edilen marş, İstiklal marşı olarak kabul edildi. Akif “Onu milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım” dedi ve bu marşı Safahat’a almadı.

Reklamlar

5 Yorum

 1. YASİN CAN said,

  Mart 14, 2007 5:05 pm

  BU MARŞ BİZİM , ÖZGÜRLÜK SAVAŞIINDA KATKISI BULUNAN HERKESİN BENCE DİLE GETİRMEK İSTEDİĞİ DUYGULARI O KADAR GÜZEL DİLE GETİRMİŞKİ HALA YILLAR SONRA BİLE MARŞIMIZI DİNLERKEN DUYGU SELİNE KAPILIYORUZ.İYİKİ M.AKİF VARMIŞ,İYİKİ MARŞIMIZI O YAZMIŞ.RUHUN ŞAAD OLSUN MEHMET AKİF ERSOY.

 2. betül said,

  Nisan 4, 2007 4:59 pm

  bence istiklal marşımız o kadar güzelki insan duyunca kemikleri titriyor.

 3. berfin koc said,

  Nisan 13, 2007 1:14 pm

  bence istiklal marsı insana seneler öncesi olan canakkale savasını anlatıyor bunun nedeni 3. kıtasıdır bu kıta şöyledir BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YASADIM HÜR YASARIM HANGİ CILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIS SASARIM KÜKREMİŞ SEL GİBİYİM BENDİMİ ÇİGNER AŞARIM YIRTARIM DAGLARI ENGİNLERE SIGMAM TASARIM işte budur istiklal marsının özü net ve öz şudur ki istiklal marsı türkün simgesidir.

 4. YELİZ said,

  Mayıs 22, 2007 9:10 pm

  İstiklal Marşı bildiğimiz gibi her cuma günleri okullarda okunur ama sabahçılar pazartesi okurlar. Benim İstiklal Marşı’nın kabul edilmesi diye bir performans ödevim vardı. Ben bu siteye girdiğimde istediğim bilgi çıktı. Umarım öğretmenim güzel bir not verecektir vermesi mezburi çünkü böle güzel bir sitenin bilgilerine kim güzel not vermezki değilmi. Hadi neyse ben sadece şunu söylüyorum. MEHMET AKİF ERSOY’A VE DİĞER İSTİKLAL MARŞINI YAZANLARA ÇOK TEŞEKKÜRLER…..

 5. büşra said,

  Mayıs 22, 2007 9:14 pm

  AFEDERSİNİZ AMA BENCE İSTİKLAL MERŞI HİÇ GÜZEL DEĞİL İSTİKLAL MARŞINI YAZANIDA SEVMİYORUM ZATEN BU YAZDIĞIM BANA GÖRE BAŞKALARINA KARIŞMAM….


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s