Halkın Acısı Paylaşılmalı

Emevî sülalesinin 717-720 yılları arasında üç yıl hükümdarlığını yapmış, cömertliği, alçakgönüllülüğü ve adaletiyle iz bırakmış, Emevîlerin ırkçı siyasetinden ziyade, İslamın asr-ı saadete uygun bir siyaset takip ettiğinden, genç yaşında zehirlenerek öldürülmüş, meşhur devlet adamı Ömer bin Abdulaziz’in yüzüğünde kıymetli bir mühür vardı. Bu yüzden sarraflar bu yüzüğedeğer biçmekte aciz kalmışlardı.

***

Günün birinde memlekette bir kıtlık baş gösterdi. Halkın parlak bir mehtabı andıran aydınlık yüzleri, incecik hilale döndü. Merhametli halife, halkında rahat ve huzur göremeyince, tek başına kudret içinde keyif sürmeyi, adalet ve insanlığına yediremedi.

İnsan, halkın damğındaki zehiri görür de, boğazından tatlı su geçer mi?

Yüce hükümdar fakir ve yetimlere acıdı. Emir verdi, yüzüğünü yüksek bir fiyata sattırdı. Elde ettiği parayı yoksullara, muhtaçlara dağıtarak bir haftada bitirdi.

Dedikoducular, “Böyle kıymetli ve ziynetli bir takı, bir daha ele geçmezdi. Halife bu değerli yüzüğü satarak büyük hata yaptı” diyerek hakkında türlü sözler söylediler.

Halife Ömer bin Abdulaziz, onlara cevap verirken, gözyaşlarının yağmuru, eriyen bir mu gibi damla damla yüzüne dökülüyordu. Diyordu ki:

– Halkın kalbi yoksullar perişan iken, sultanın üzerindeki süs çirkin kaçar. Ben taşsız bir yüzükte takabilirim. Ama halkın acı çekmesi doğru olmaz.

Sultan kendi yatağında rahatça uyurken, fakirin huzurla yatacağını zannetmesin. Ama o, uzun gecelrini uyanık geçirirse, halk rahat ve huzurla uyur.

“Halkın huzurunu, kendi huzuruna tercih eden kimseye ne mutlu. Yönetim sorumluluğu taşıyan marifet sahipleri, başkalarının üzüntüsünü çekmekten kendi keyiflerine bakamamışlardır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s