Somuncu Baba ve Emir Sultan

Türkistan’daki Buhara şehrinden yola çıkarak Mekke – Medine’yi dolaştıktan sonra 1389 yılında Bursa’ya yerleşen Muhammed Şemseddin, gösterdiği kerametlerle bir anda halkın sevgisini ve saygısını topladı.

Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Hatun‘la evlenen Muhammed Şemseddin halk arasında Emir Sultan adıyla anılır oldu. O, halkı din yoluna çağırırken Padişah’ı da bazı konularda uyarıyor, O’na yardımcı oluyordu.

Bu arada, Emir Sultan’dan önce Bursa’ya gelip yerleşen ve her gün çarşıya gelip, “Somun var müminler, somun var!” diye ekmek satan bir ulu kişi daha vardı ama halk, “Somuncu Baba” dediği bu zatın  kerametlerinden habersizdi.

Günlerden bir gün, Yıldırım Bayezid’in damadı Emir Sultan hazretleri, elindeki çömlekle birlikte bu zatın  fırınına çıkageldi! Ekmeklerle birlikte çömlekteki yemeğin de pişirilmesini istiyordu.

Somuncu Baba, küreğin üzerine koyduğu çömleği fırına sürmeye çalıştı ama, nafile!
O küçük çömlek fırına bir türlü girmiyordu!..

Somuncu Baba, geride durup seyreden Emir Sultan’ın yüzüne baktı ve yüzünde beliren tatlı bir tebessümle konuştu: “-Anladım… Bu işi ancak sen başarabilirsin!”

Emir Sultan küreği aldı ve kolayca içeri sürmeyi başardı. Ama fırının içinde ateş yoktu ve soğuktu. Soran gözlerle ama tatlı bir tebessümle Somuncu Baba’ya baktı. Somuncu Baba yine aynı eda ile konuştu:

“- Bekle… Az sonra pişer!”

Karşılıklı gösterilen kerametlerden sonra iki ulu kişi birbirlerini tanıyıp dost olmuşlardı.

Niğbolu zaferinin anısına Bursa Ulucami’yi yaptıran Yıldırım Bayezid, açılışı damadının yapmasının uygun olacağını düşünmüştü. Cuma günü, kalabalık cemaatin önünde seslendi:

“- Ya Emir! Kapıları sen aç ve cemaata vaaz edip Namaz kıldır. Veli kişi olduğun için bu şeref sana aittir!”

“- Hayır Sultanım! Bu şerefi Şeyh Ebü Hamideddin-i Aksarayi hazretlerine vermelisiniz!”

“- Bu zat kim ola ki?”

“- Belki duymuşsunuzdur Sultanım… Somuncu Baba derler bir ekmekçi koca vardır.
Ulucami işçilerine de ekmek satmıştır. İşte bu zat O’dur!”

Somuncu Baba, “Ne ettin Emirim, bizi ele verdin!” diyerek bütün alçakgönüllülüğüyle camiyi açtı, kürsüye çıkıp vaaz ve nasihatlarda bulundu. Herkes O’na hayran olmuştu.

Rivayete göre Somuncu Baba camiin her kapısından aynı anda çıktı ve herkes elini öptü.

Reklamlar

2 Yorum

  1. Cavit said,

    Haziran 30, 2007 11:42 am

    EVLİYANIN BÜYÜKLERİNDEN OLAN SOMUNCU BABA ( KS ) HACI BAYRAM – I VELİ’ NİN( KS ) DE HOCASIDIR. VE DAHİ AKŞEMSEDDİN ( KS ) DE ONUN TALEBESİDİR. ULUCAMİNİN AÇILIŞ HUTBESİNDE BU BÜYÜK VELİ FATİHA SURESİNİ DEĞİŞİK İLİMLERDE VE BİRÇOK MANADA TEFSİRİNİ YAPMIŞ VE ORADA BULUNA ALİMLERDEN MOLLA FENARİ ( KS ) İLK OSMANLI ŞEYH-ÜL İSLAMI DAHİ TEFSİRİN BİR KISMINI ANLAYAMAMIŞLARDIR… ALLAH RAZI OLSUN SOMUNCU BABAM’DAN DA TÜM ALLAH DOSTLARINDAN DA… CENNET MEKANLARI OLSUN VE SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA ( SAV ) E ARKADAŞ KOMŞU OLSUNLAR İNŞALLAH… BİZLERDE ONLARIN KEŞKE HİZMETKARI DAHİ OLABİLSEK İNŞALLAH… SAYGI VE SEVGİLERİMLE, ALLAH’IN( CC ) SELAMI TÜM MÜMİNLERİN ÜZERİNE OLSUN…

  2. Cavit said,

    Haziran 30, 2007 11:44 am

    EVLİYANIN BÜYÜKLERİNDEN OLAN SOMUNCU BABA ( KS ) HACI BAYRAM – I VELİ’ NİN( KS ) DE HOCASIDIR. VE DAHİ AKŞEMSEDDİN ( KS ) DE ONUN TALEBESİDİR. ULUCAMİNİN AÇILIŞ HUTBESİNDE BU BÜYÜK VELİ FATİHA SURESİNİN DEĞİŞİK İLİMLERDE VE BİRÇOK MANADA TEFSİRİNİ YAPMIŞ VE ORADA BULUNAN ALİMLERDEN MOLLA FENARİ ( KS ) İLK OSMANLI ŞEYH-ÜL İSLAMI DAHİ TEFSİRİN BİR KISMINI ANLAYAMAMIŞLARDIR… ALLAH RAZI OLSUN SOMUNCU BABAM’DAN DA TÜM ALLAH DOSTLARINDAN DA… CENNET MEKANLARI OLSUN VE SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA ( SAV ) YA ARKADAŞ KOMŞU OLSUNLAR İNŞALLAH… BİZLERDE ONLARIN KEŞKE HİZMETKARI DAHİ OLABİLSEK İNŞALLAH… SAYGI VE SEVGİLERİMLE, ALLAH’IN( CC ) SELAMI TÜM MÜMİNLERİN ÜZERİNE OLSUN…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s