Seyit Ali Çavuş

Çanakkale Savaşları’nda Deniz Savaşları sırasında Seddü’l- bahir açıklarında bulunan düşman gemileri Rumeli Mecidiye Tabyası ile Seddü’ l- bahir tepesini sürekli bombardıman altına almışlardı. Türk mukavemeti gittikçe azalıyordu.

Kendilerini Allah’ ın koruyuculuğuna bırakan Türk birlikleri şehitlik mertebesine ulaşmayı arzu edercesine, kaçmak yerine son gayretleriyle mücadele ediyorlardı. Bu sırada bir İngiliz gemisinden atılan büyük bir bomba Rumeli Mecidiye Tabyası bir topçu birliğimizi toptan imha etti. İçlerinden yalnızca Koca Seyid ve Niğdeli Ali kurtulmuştu. Koca Seyid etrafındaki manzara karşısında duyduğu ızdırap ile dünyada eşine az rastlanacak bir olay gerçekleştirdi. Duyduğu acı ile normalde üç kişinin zor taşıdığı 257 okkalık bombayı yerinden tek başına kaldırdı, taşıdı, topun namlusuna sürdü ve ateşledi. Bu mermi gideceği yeri de biliyordu. İngilizler’ e ait “Ocean”isimli zırhlıya isabet edip batırdı. Burada, 257 okkalık bir mermiyi kaldırarak olağanüstülük gösteren Koca Seyid ile ilgili menkıbeyi Mehmet İhsan GENİŞÇAN, eserinde şöyle anlatıyor:

“ Ne hikmetse bataryada tek top ayakta kalabilmiş, fakat onun da vinci kırılmış olduğundan mermileri namluya sürülemiyordu. Yüzbaşı Hilmi Bey, etrafından birilerinden yardım alabilmek düşüncesiyle bataryadan uzaklaştığı sırada Niğdeli Ali ile Koca Seyit ümitsiz ve perişan ne yapacaklarını düşünüyorlardı. “ Ulu ve yüce Allah’ tan başka hiçbir güç ve kuvvet yoktur.(La havle ve la kuvvete illa billah)” duası Seyit’ in ağzından nûr tanesi gibi dökülmeye başladı. Seyit Ali, bu duayı defalarca okudu. Bu yakarış şüphesiz hiç kimseninkine benzemiyordu. Aşk ile kendinden geçmesi ve 257 okkalık top mermisini kucaklayıp omzuna alması bir oldu. Demir basamakları tam üç kez inip çıktı. Yanında bulunan Niğdeli Ali, Seyit’ in göğüs ve omuz kemiklerinin çatırtısını duyuyor, hayret ve dehşet içinde kalıyordu. Topun namlusuna sürülen üçüncü mermi savaşın kaderini böylece değiştiren olayı yaratmış ve İngilizler’ e ait “Ocean”isimli zırhlı, bu merminin isabetiyle korkunç yara almıştır. Aynı gün geç saatlerde Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki Kumandanı Cevat Paşa,ödül olarak Seyit’ e onbaşılık rütbesini verdi. Merminin bir defada kendi huzurunda kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, Cevat Paşa’ ya şu cevabı verdi:

“Ben bu mermileri kaldırırken gönlüm, Allah’ın feyziyle doldu. Ancak bu kuvvetin sırrı o anda bana Allah’ ın ihsan ettiği bir vergi idi. Bu ağırlığı kaldıracak kadar bir makam varmışsam bu dua ve rıza ile olmuştur. Ancak şimdi kaldırmam mümkün değildir kumandanım”

1918 tarihinde köyüne döndükten sonra, eski uğraşı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam edip, 1939 yılındaki soyadı yasası ile Çubuk soyadını edinir.

Reklamlar

22 Yorum

 1. ali said,

  Aralık 6, 2006 7:39 pm

  çok güzel bu siteye üyelik var varsa paralı mı parasız mı

 2. Aralık 8, 2006 8:29 pm

  Üyelik derken yazar olmayı kasdiyorsunuz herhalde.
  Eğer “ben de bu sitede yazı yazabilirim” diyorsanız bize katılmanızdan mutluluk duyarım.

 3. altu said,

  Ocak 5, 2007 10:49 pm

  çok yaralı bir site olduğuna inanıyorum yazılar çok güzel

 4. sadettin pardı Antalya said,

  Ocak 6, 2007 4:18 pm

  ya var ya bizim ecdadımız neler yapmıs biz şu an ne yapıyoruz biz onların evlatlarıyız be geçmişimizi unutmamamlıyız seyyid Ali Onbaşıya helal olsun mekanı cennet olsun….

 5. EMRE ŞENER said,

  Şubat 22, 2007 9:01 pm

  Gayet güzel olmuş.
  Okumanızı tavsiye ederim.

 6. Mart 1, 2007 11:41 pm

  şu anki gençlerimiz bu eşine az rastlanır kahramanların kaç tanesini biliyor acaba ama bir gün örenecekler işallah geç kalmazlar allahdan tek dileğim budur yazılarınız için teşekkürler

 7. leyla said,

  Mart 18, 2007 3:37 pm

  elinize sağlık çok güzel olmus

 8. yucel duras said,

  Mart 20, 2007 9:09 pm

  seyid ali çavus nerde doğmustur ve gercek memleketı neresıdır

 9. EMRE said,

  Mart 26, 2007 4:33 pm

  çok beğendim ve etkilendim başarılarınızın devamını dilerim

 10. mahmut sami said,

  Mart 28, 2007 7:07 pm

  çok beğendim ve seyit ali çavuşa çok teşekkür ediyorum

 11. mahmut sami said,

  Mart 28, 2007 7:09 pm

  çok güzel seyit ali çavuş olmasaydı biz burada olamazdık miletimizle gurur duymalıyız sizlere çok teşekkür ediyorum başarılar

 12. alper said,

  Mart 30, 2007 11:45 am

  seyit çavus muydu onbası mıydı o toplar 257 kılomuydu 210 kılomuydu heryerde farklı seyler yazıyor. bunlar yanlıs degerlendırmelere neden olabılır. neyse boyle sıteler var oldukca bızde yazacak bısey buluyoz tesekkurler…..

 13. mahmut said,

  Nisan 29, 2007 2:26 pm

  allah seyid ali onbaşının mekanını cennet etsin benim dileğim şudirki umarım o yüce insanlar şimdi torunlarına bakıp utanmıyorlardır ve hep kardeş kalacağımıza inanıyorlardr

 14. Fadime Kılıçoğlu said,

  Mayıs 14, 2007 9:51 am

  Bizim halkımız zaten hep mütevazi, hep alçakgönüllüdür. Onu bu yüzden güçsüzmüş gibi görenler hep yanıldılar, umarım hep de yanılacaklaklardır. Onlar, yeter ki Mustafa kemal gibi bir vatansever ve irade sahibi bir lider bulmayagörsünler, binlerce Seyid Ali, Kara Fatma, Halide Edip,Satı Kadınlar olarak yeniden dirileceklerdir,ve yeniden bir Kuva-yi Milliye olacaklardır. Hiç kuşkunuz olmasın bundan!

 15. yeşim said,

  Haziran 14, 2007 7:58 pm

  yaa cok faydalı bi site bence seyıd cavuşun hikayesini cok yerde duydum ve okudum hepimiz insanız ama asıl bizi yaradan Allah ona o gücü verdi mekanı cennet olsun bizde onun ve o gbi bi cok sehidin torunlarıyız umarım bizi görüp grurlanıyolardır:)

 16. VEYSEL said,

  Temmuz 12, 2007 3:44 pm

  SEYİT ÇAVUŞ ÇOK GÜÇLÜ BİRİYMİŞ YERİ CENNET OLSUN

 17. VEYSEL said,

  Temmuz 12, 2007 3:46 pm

  DUYDUĞUMA GÖRE SEYİT ALİ ÇOK KUVVETLİYMİŞ MAŞŞALLAH OKUDUM GÜZELDİ ÇOK TEŞŞEKKÜR EDİYORUM

 18. VEYSEL said,

  Temmuz 12, 2007 3:48 pm

  AMAN ALAHIM SEN ÇOK BÜYÜKSÜN KUDRETİN HERŞEYE YETER

 19. Temmuz 22, 2007 11:02 am

  AALH YARDIM ETMİŞ SEYİT ALİYE İNŞALLAH BİZEDE EDER

 20. Temmuz 30, 2007 12:27 pm

  SONKALE DESTANKALE ÇANAKKALE

 21. taner said,

  Ağustos 7, 2007 8:40 pm

  herşey çok güzelde vatanı kurtaran o ruh bugün nerede

 22. HANDAN said,

  Ağustos 9, 2007 3:55 pm

  arkadaşlar gurur duymamız gerek onlarlahelal olsun onlara mekanları cennet olsun şüphesizki cennet


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s