Nusret Mayın Gemisi

Nusrat Mayın Gemisi, 1912 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde Germenia tezgahlarında inşa ettirilmiştir. Bu tekne dar alanlarda kolayca manevra yapabiliyor ve az su çektiğinden mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabiliyordu. Gemi 3 Eylül 1914‘te Çanakkale’ye getirildi.

Mayınlar Nasıl Döşendi:

6 Mart gecesi Cevat Bey, Mayın Grup Komutanı Hafız Nazmi Bey’e “Oğlum! Sana çok önemli bir görev veriyorum. Vatanın selameti bu görevin başarıyla yerine getirilmesine bağlıdır. Yarın akşam, Nusratın son yirmi altı mayınını şu gördüğün karanlık limanda kıyıya paralel olarak dökeceksin. Düşman hareketinizi seçer, size saldırıya kalkışırsa kıyı toplarımız önceden aldıkları talimata uygun olarak hareket edecek ve sizi himaye ateşiyle koruyacaktır. Kendinizi göstermemeye çaba harcayın. Allah yardımcınız olsun”.

Mayınların kıyıya paralel dökülmesi ve mahalin karanlık liman olarak seçilmesi son derece dahiyane bir fikirdi. Düşman gemileri boğaza giriyorlar, görevlerini tamamlayan zırhlı arkadakilerin yollarına engel olmamak için Karanlık liman’ da dönüş yapıyorlardı. Nusrat’ın dökeceği mayınlar kıyıya paralel olup manevra hattına dik olarak yerleştirilecekti.

Nusratın, büyük bir kahramanlıkla karanlık bir gecede, Karanlık Liman’ın, kapkara sularına serptiği bu mayınlar, Osmanlı Bahriyesi’nin elinde mevcut son mayınlardı.

7 Mart’ı 8’e bağlayan gece yarısı Nusrat Çanakkale’den demir aldı. Gemide sessizlik hakimdi. Tüm ışıklar söndürülmüştü. Gemi Karanlık Liman’a yol aldı. Düşman projektörleri denizi tarıyordu. Anadolu yakasındaki Akyarlar’a birer birer sessiz bir şekilde mayınlar bırakılmaya başlandı. Birkaç dakikada tüm mayınlar planlandığı gibi sulara indi. Geri dönüş esnasında düşman devriyelerinin Nusrat’a doğru projektör yakması tüm gemi personelinin yüreğini ağzına getirmişti. O an bir mucize gerçekleşti. Nusrat’i korumakla görevli Türk devriyelerinin projektörleri Nusrat’ı düşmana karşı karambole getirdi. Bu ışık kavgası esnasında sessizce Çanakkale’ye yol alan Nusrat Mayın Gemisi görevini tamamlamıştı. Ancak gemi komutanı Hakkı Bey daha öncede bahsedildiği gibi Çanakkale’ye dönmeden şehit düştü.

Mayınların döşenmesinden on gün sonra düşman saldırıya geçmişti. İkmal için geri dönene gemiler onları bekleyen sürpriz’den habersizdiler. Ardı ardına patlamalar meydana gelmeye başladı. 7-8 Mart gecesinde dökülmüş, tüm taramalara rağmen fark edilememiş mayınlar sayesinde savaşın kaderi değişmişti. İlk olarak 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet adlı zırhlı battı. Ardından İnflexible ve Bouvet sulara gömüldüler. İngilizler 18 Mart günü meydana gelen bu talihsizliğin mağlubiyetin acısını son taramasını yaptıktan sonra mayın yoktur raporunu veren pilottan çıkardılar.

Nusret Mayın Gemisi

Nusrat Mayın Gemisinin Akıbeti

Şuan Mersin İl Kültür Müdürlüğü, Nusrat Mayın Gemisi’ni aynen Yavuz ve Midilli gemileri gibi “traş bıçağı” yapmak istemektedir.

Nusrat Mayın Gemisi 2001 yılı itibarıyla Mersin’de çürümeye terkedilmiştir. 2003 yılında Mersin Belediyesi tarafından müze haline çevrilmiştir.

Wikipedia contributors (2006). Nusrat Mayın Gemisi.

Reklamlar

24 Yorum

 1. Ocak 15, 2007 9:37 pm

  ben ce bu sayfa çok güzel olmuş
  ama
  nusret mayım gemisinin fotografını koyun

 2. nusret said,

  Şubat 19, 2007 9:05 pm

  slm cok gusel olmus
  ellerınıze saglık
  ısmını aldıgım gemının boyle buyuk ışler yaptıgını her okudugumda cok gururlanıyor ve o askerlerın ellerınden opuyorum.:)

 3. Adem Böyükaslan said,

  Şubat 26, 2007 11:42 am

  Nusret Mayın gemisinin aslı Almanya’da, birebir maketi ise Çanakkale Limanı’nda sergilenmektedir..

 4. Adem Böyükaslan said,

  Şubat 26, 2007 11:43 am

  Nusret Mayın gemisinin aslı Almanya’da, birebir maketi ise Çanakkale Limanı’nda sergilenmektedir diye biliyorum…yanlışsa ve doğrusunu bilen varsa düzeltin lütfen…

 5. emrEEnes said,

  Şubat 26, 2007 5:20 pm

  Nusret mayın gemisi şu an Mersin`de müze halinde bulunuyor.
  Resmi için http://www.flickr.com/photos/emre_enes/403414487/

 6. Adem Böyükaslan said,

  Mart 2, 2007 11:37 am

  Mersin’den Çanakkaleye getirilecekti..getirildi mi acaba?????

  http://www.canakkale.org/nusrat.shtml

 7. irem said,

  Mart 5, 2007 5:09 pm

  Bence de çok güzel olmuş.insanın dikkatini çekiyor!!!!!!!!!

 8. mert altuğ said,

  Mart 16, 2007 7:45 pm

  o gemi şimdi tarsus ta çok güvende

 9. ali said,

  Mart 19, 2007 2:24 pm

  nusrat mayın gemisi şuanda mersinde değil tarsusta dır ve layık olduğu gibi özenle restorasyonu yapılmış orjinal olarak tarsus girişinde müze olarak halkın hizmetine sunulmuştur malesef mersin büyükşehir ve kültür müdürlüğünün çürümeye terkettiği NUSRAT mayın gemisine çok değerli insan büyük insan saygıdeğer sayın TARSUS BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ sahip çıkmıştırben bir tarsuslu olarak ve TÜRK vatandaşı olarak şükran minetle çok teşekkür ederim.ALLAH RAZI OLSUN.Y

 10. serkan said,

  Mart 19, 2007 9:27 pm

  tek anlamıyla mükemmel

 11. serkan37370 said,

  Mart 19, 2007 9:30 pm

  osmanlı imparatorluğu

 12. serkan37370 said,

  Mart 19, 2007 9:31 pm

  http://serkan37370.sitemynet.com/mart16foto/ btün kastamonu azdavay fotoları bilinir çanakkalede kastamonu çok şehit vermiştir

 13. sezgi said,

  Mart 20, 2007 1:07 am

  türkiyenin kıymetini bilelim nusrat gibi 100000lerce yiğit askerimizin aklınıza gelmeyecek kadar can çekiştirici bir şekilde can wermesi sayesinde bu ülkede yaşıyorsunuz değerini bilelim arkadaşlar bunlar boş laflar deil tarihimiz yüce türk tarihi …!!!

 14. Naz said,

  Mart 20, 2007 10:22 pm

  Ben nusret mayın gemisi olayını hiç bilmiyordum.Öğretmenimiz bize 2 hafta önce anlattı.Bence çok kahraman askerlerimiz. Öğretmenimizin anlattığına göre düşman gemileri görmesin diye mayınları elleriyle döşemişler.Vatanımı çok seviyorum ve değerini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum bu vatan oturarak veya eğlenerek alınmadı savaşarak birçok şehit kanı dökülerek alındı. İşte o yüzden vatanımızı sevmemiz gerektiğini düşünüyorum:)

 15. oğuz said,

  Mart 23, 2007 2:13 am

  Allah bu gemiyi vermeseydi Çanakklae geçilirdi.Allaha şükür.

 16. şahin said,

  Mart 23, 2007 8:08 pm

  yanlış biliyorsunuz mersin deçürümeye terkedilmişken TARSUS belediyesi onu himayesine aldı ve müze haline getirdi.tüm çaba gösterenlere teşekkürler

 17. nusret yeniay said,

  Nisan 7, 2007 12:54 pm

  nusret mayın gemisin hikayesini duyunca çok duygulandım.artık ismimi çok seviyorum aileme çok teşekkür ediyorum. böyle güzel bir ismi bana verdikleri için NUSRET MAYIN GEMİSİNİ HİÇ UNUTMAYACAĞIM

 18. nusret yeniay said,

  Nisan 7, 2007 1:26 pm

  ÇANAKKALEYİ GEÇİLMEZ YAPAN ASKERLERİMİZİN YÜREĞİ VE O GEMİYDİ KOMUTAN ÇAVUŞ HEPSİ CANLA BAŞLA ŞAVAŞTILAR BİZİM O ZAMAN SİLAH MERMİ EN ÖNEMLİSİ ERZAK YOKTU FAKAT BÜTÜN DÜNYAYA ÇANAKKALENİN GEÇİLMEZ OLDUĞUNU KANITLADIK.BİZ NE OLURSA OLSUN TÜRKLER OLARAK KENDİ ÜLKEMİZ VE KAHRAMAN ASKERLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ ÇÜNKÜ ONLAR ELLERİNDEN GELİN FAZLASI YAPTILAR VE BİZİ BÜGÜNLERE GETİRDİLER ONLARA MİLLETÇE DUA ETSEKTE AZDIR ONLARA TEŞŞEKKÜR EDİYORUZ.ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

 19. yemliha said,

  Nisan 13, 2007 12:53 pm

  mükemmel bir satfa olmuş.yapamların ellerine sağlık.yalnız orada bir eksiklik var.o güzel gemimizi jilet olmaktan kurtaran tarsus belediyesidir dikkatinizi çekmek isterim.o gemi şu anda da mersinde değil tarsustadır.teşekkür ederim

 20. naz büyük said,

  Nisan 14, 2007 5:23 pm

  süper

 21. efe said,

  Nisan 29, 2007 10:26 pm

  yolunuz düşerse TARSUS’a mutlaka görün NUSRET’i. Milli bilince sahip olmak veya yok olmak ikileminde Tarsus belediye Başkan’ı Burhanettin kocamaz üzerine düşeni yapmıştır. Allah razı olsun. Unutmayalım ki hak ettiğimiz Bu sevaba Tarsus halkı ortaktır.

 22. efe said,

  Nisan 29, 2007 10:28 pm

  DÜZELTME::: …üzerine düşeni yapmıştır. Allah razı olsun. Unutmayalım ki hak ettiğimiz (((şekilde yönetiliyoruz))) Bu sevaba Tarsus halkı ortaktır.

 23. murat said,

  Haziran 28, 2007 10:06 am

  nusrat mayın gemisinin ozelligi ve yaptıklarıyla bızlere ısık tutuyorsunuz.Bence her ınsan tarihini bilmeli ve ders almalıdır.sıteniz tek kelımeyle muhteşem…

 24. Tuğba said,

  Ağustos 15, 2007 5:25 pm

  Geminin Çanakkale deki maketini gezdim.Kim bilir o gece o gemide ne heyacanlar ne koşuşturmacalar yaşanmıştır.Türk ün zekası budur işte.RUHUNUZ ŞAD OLSUN.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s