Ezineli Yahya Çavuş

Çanakkale Savaşları’nda 1.Takım Komutanı Ezineli Yahya Çavuş’tu. Kıyıdaki siperlere gelip yerleştiği 2 gün boyunca, siperleri ve tel örgüleri yeniden onarmış, görevinin başarılması için talim ve provalar dahi yapmıştı. Birliğinin sağ gerisinde Aytepe, geride Ertuğrul Tabyası harabesi, solda ise Harap Kale bulunuyordu. Taburdan gelen emir şöyle idi:
“ Düşmanın atılması hareketinde acele edilmeyip, kayık ve şalupalar sahile iki üçyüz metre yanaştıktan sonra şiddetle ateş açılacaktır. “
Yahya Çavuş ve arkadaşları bu emre uyarak yaklaşmakta olan düşmanı yerlerinden kımıldamadan bekliyorlardı. Düşman buna aldanarak saat 06.00 ‘da 5’ er dizi halinde ve 20 filika ile kıyıya iyice yanaşmıştı ki 10. Bölükten ve 1. Takımdan beklemedikleri bir anda şiddetli bir tüfek atışı yemeye başladı.
• Ölü sessizlik bir anda bozuluverdi. Mehmetçik, intikam alma çağının geldiğini anlamış, haykıran ve çırpınan insanlarla dolu olan filikalara, arkadaşlarının acısını çıkartırcasına veryansın ediyordu. Yakın mesafeden açılan bu ateş adeta makineli tüfek etkisi yaratmıştı. Aslında ellerinde sadece piyade tüfeklerinden başka bir silahları da yoktu. Son dakikaya kadar ateş disipline uyarak, çıkarma birliğinin tam zamanda avlamışlardı. İrlanda Taburunun hücum dalgası üzerine bir afet gibi çöken Türk ateşi, bütün düzenlerini bir anda altüst ederek onları bozguna uğratmıştı. Bazı filikalardaki, bütün subay ve erler ölmüş ya da yaralanmıştı. İdaresiz ve yönetimsiz kalan filikalar akıntıya kapılıp sürüklenmeye başlamışlardı. Can havliyle kendilerini suya atmaya çalışan düşman askerleri ya boğuluyorlar ya da vuruluyorlardı. Kıyıya ayak basmayı başaran küçük bir grubun hali daha perişan görünüyordu. Sağa sola sığınmak için kaçışırlarken, yedikleri ateşle kumsala düşüp kalıyorlardı. Yahya Çavuş bir avuç kalmış arkadaşı ile bulunduğu yerden bir direnişle düşmanı biçmeye devam ediyordu. 10. Bölük çektiği acıyı bu taburdan çıkarmış, koy bir anda cesetlerle dolmuştu. Durgun mavi sular, pembemsi bir renk almış bir saat içinde bir düşman taburu imha edilmişti. 10. Bölük bire yirmibeş üstünlükteki düşmanı ilk raundda yenmişti. İngilizler şaşkın ve anlamsız bakışlarla birbirlerini süzüyorlardı. Tahta At Oyunu saat 09.30’a kadar bir kaç kez tekrarlayarak bir taburluk İngiliz birliğini de sahile sürmelerine rağmen, 10.bölüğün ve bir mangalık kuvveti kalmış olan Yahya Çavuş’un keskin nişancı ekiplerince durdurularak yok edilmişlerdi.
HER YER CESETLERLE DOLUYDU

Gemiden sarkan ranpalar, merdivenler, dubaların üstü, lumbarağızları cesetlerle doluydu. “River Ciyde Harekatı” iflas etmişti. Birkaç saatlik harekat sonunda İngiliz ve İrlanda hassa taburlarının subaylarından pek çoğu ölmüş, her iki taburda yüzde yetmiş zayiat vererk savaş dışı kalmışlardı. Kıyıya ancak 200’ e yakın bir düşman askeri can kaygısı ile sığınmayı başarabilmişti. İngilizlerin şaşkınlığı henüz geçmemişti. Zira 25 Nisan Günü Ertuğrul Koyu ‘ ndaki Türk savunması üzerinde yalnız donanma 4650 atımlık mermi kullanmıştı ki, bu akla durgunluk verecek bir rakamdı. 18 Mart Günü Türk müstahkem mevkii topçusunun İngiliz ve Fransız filolarına karşı kullandığı mermi sayısının iki katıydı bu.
İngilliz Harp Tarihi Ertuğrul Koyu’na yapılan ilk çıkarma sırasındaki bu olayı şöyle anlatır:
…Türk Savunması son dakikaya kadar sanki terk edilmiş hissini veriyordu. Fakat “ River Ciyde “ gemisinin karaya oturması ile İrlanda Taburunu taşıyan nakliyelerin kıyıya birkaç metre yaklaştığı sırada birden bire sanki bir cehennem boşandı. Bu ateş kasırgası kıyılara sokulmuş olan nakliyelerin üzerinden limanın durgun sularına birlerce kamçı ile dövüyormuş gibiydi. İlk dakikalardan itibaren sanki kıran girmişcesine zayiata uğratıldı. Hafif hafif kıyıları yalayan dalgacıklar kana boyanmıştı.
…Karaya çıkmak için yapılan herhangi bir harekete karşı ateşler derhal o noktada toplanıyordu. Türklerin ateş disiplinleri cidden hayrete şayandı.
…Ertuğrul Koyu’na yapılan çıkış hareketi işte bu şekilde ve saat 09.00 dan biraz sonra kesin olarak durduruldu. Lutufkâr kum settinin arkasına sığınarak hayatta kalabilenlerin kıpırdanacak halde değillerdi. “ River Ciyde “ kömür gemisindeki diğer bir kişi de Teke Koyu’ndan yapılacak başarılı bir hareketin Türk Savunmasını kuşatmak ihtimalini veyahut havanın kararmasına kadar gemide mahpus kalmışlardı.
…25 Nisan’da Güney‘deki Türkler bir zafer kazanacak sayıda değillerdi. Fakat komutanlarının azmi onlara çok önemli yararlar sağladı. Seddülbahir ‘deki küçücük Türk Garnizonu deniz topçusunun dehşet veren ağır etkisini ilk kez tatmış olmasına karşın 25 Nisan sabahından akşamına kadar yerlerini inatla sarıldılar ve savunmada anlatılması imkansız işler gördüler.”
Çanakkale Savaşlarının bu efsane kişisi yöremiz insanıdır ve Ezine İlçe merkezinde adına yapılmış bir İlköğretim Okulu bulunmaktadır.

YAHYA ÇAVUŞ İÇİN

Bir kahraman takım ve Yahya Çavuş’tular,
Tam 3. Alayla burada ,gönülden vuruştular,
Düşman tümen sanırdı, bu şahlanmış erleri,
Allah ‘ı arzu ettiler,akşama kavuştular,
                                                Nail MEMİK

Seddülbahir Köyü’nün karşısında Ertuğrul Koyu’na hakim tepecik üzerinde yer almaktadır. Anıt 25 Nisan 1915 günü çıkarma yapan İngiliz kuvvetlerine kahramanca karşı koyan ve büyük kayıplar verdiren Yahya Çavuş ile Takımı adına 1962’ de yaptırılmıştır.
Anıtın ön yüzünde günün öyküsünü sade bir dille anlatan bir 14 Nisan 1934 rubai yer almaktadır. Arka yüzünde ise şehit olan kahramanlarımızın 18’ inin ismi yazılıdır. Diğer tarafta “ Yahya Çavuş’un emrindeki 68 kahraman, 6 düşman taburunu 10 saat kıyıda tuttular. Çanakkale ‘yi kurtardılar. Tarihe mal oldular.” Sözleri mermer plakalar üzerine işlenmiştir.

Reklamlar

74 Yorum

 1. ENDER KURT said,

  Ekim 29, 2006 7:08 pm

  yaşasalarda ellerinden binlerce kere öpebilsek…ama şu anda yapılması gereken ise bunu bizden sonrakilere anlatmak ve aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatmak.mekanınız cennet olsun kahraman oğlu kahramanlar.

 2. özgür said,

  Aralık 2, 2006 8:34 pm

  Allah sizden razı olsun! Kahraman çavuşum! VATAN SİZE MİNNETTARDIR

 3. berfin 6/c said,

  Aralık 17, 2006 4:59 pm

  yahya çavuş bizim okulun adı okulumuzdada köşesi var. ama bu yazdıklarınızla ilgili 10-15 tutuyor.

 4. berfin 6/c said,

  Aralık 17, 2006 5:00 pm

  YAHYA ÇAVUŞUM SİZDE ÇOK YAŞAYIN

 5. ayşe özdemir said,

  Aralık 19, 2006 10:06 am

  onlar ölmezler.
  onlar unutulmazlar.
  onlar allah’in ordusuna katilanlar ve
  onlar tarihin şeref levhalarinda:”baki kalan bu kubbede hoş bir sadadir!” sirrina erenler. aro

 6. mücahit bozkurt said,

  Aralık 26, 2006 9:52 pm

  varolun!! ruhlarınız şad olsun!

 7. vatan evlatları said,

  Aralık 26, 2006 10:47 pm

  SİZLER OLMASAYDINIZ BİZLER BU GÜN YOKTUK
  RUHLARINIZ SAD OLSUN
  ÖZVATAN EVLATLARI

 8. ismet sönmez said,

  Aralık 26, 2006 10:52 pm

  vatanın en kötü gününde vatanını seven herkesin yapması gerekeni siz gereğinden fazla azim gösterek yaptınız ALLAH sizden razı olsun.

 9. BARIŞ YAMAN said,

  Aralık 26, 2006 10:58 pm

  BU VATAN BİZİMDİR, FERMAN GEREKMEZ,
  ASKERİN OLDUĞU YERE DÜŞMAN GİREMEZ….
  BU SÖZÜ İSPATLAYAN KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN

 10. şeref aydın said,

  Aralık 26, 2006 11:00 pm

  böyle kahramanları allah başımızdan eksik etmesin yidi düvele karşı verilen mücadelede yahya çavuş ve 67 arkadaşının kahramanca vermiş olduğu çarpışmada yamyam avrupaya büyük bir ders vermişlerdir ruhları şad olsun mekanları cenet olsun

 11. acar yavuz said,

  Aralık 26, 2006 11:18 pm

  Gözünü sevdiğimin ülkesi.her kariş topragi şehit kanıyla sulaymiş bu cennet diyarlarda o kefensiz yatan Yahya çavuşlara,Mehmetlere ve nice mekan-i cennet kahramanlari okudukça yüregim sizlar.Keşke onlardan biri olsaydim diye hayiflanirim.Geçen sene gezdim oralari,inaniyorum ki o şehitler hala kendi aralarinda konusurlar.Hepimizin bu vatan için her zaman bir şeyler yapmamiz lazimdir.Ruhları şad olsun eşsiz kahramanlar.

 12. karagümrüklü murat said,

  Aralık 26, 2006 11:37 pm

  çanakkaleyi her andığımda gözlerim doluyor ve o gün orda kahramanca çarpışan askerlerimize dualar gönderiyorum.allah hepsinden razı olsun ve onların adına…VATAN SAĞOLSUN…!

 13. MUSTAFA GÖKTAŞ said,

  Aralık 27, 2006 7:37 pm

  ruhları şad olsun .ne güzel bir vatan aşkı koca bir tümene karşı 63 kişi helal olsun bu gün onların sayesinde huzur içinde yaşıyrouz.ben hep aglarım bu dörtlügü okuyunca tekarar ruhları şad olsun.

 14. yahya keskin said,

  Aralık 28, 2006 12:59 pm

  vatan sizlere minnettardır.bizlerde.adını yaşamakatan son derece menmun vede mutluyum.sizler hiç ölmediniz hep içimizde yaşayacaksınız.ruhunuz şad mekanınız cennet olsun.sizlerin ve sizleri dünyaya getiren anave babanızında mekanları cennet olsun.bütün dualarımız sizinle.

 15. emin yılmaz said,

  Aralık 31, 2006 11:14 am

  Boylesine bir vatan sevgisi boylesine bir iman allah ondan ve askerlerinden razı olsun.şehitlerimize ne kadar tesekkur etsek ne soylesek bos sehitlerimize.

 16. FATİHSAHİN said,

  Ocak 3, 2007 5:32 am

  çanakkale…
  her müslümana kabe ye gidip hacı olmak ne kadar farz ise
  her müslüman türk evladına da çanakkale farz&vacip dir bence
  geçmişine sahip çıkmayan gençlik,geleceğine sahip olamayan bir nesil…
  ben geçmişimle ,yahya çavuşlarla ,kınalı hasan larla ,seyyid çavuşlarla ve adı sanı duyulmadık adsız kahramanlarla gurur duyuyorum.biz onlardan razı geldik,inşaallah onlarda bizden razı gelirler..
  RUHLARINA FATİHA…

 17. yahya mustafa canbaz said,

  Ocak 5, 2007 2:25 am

  yahya çavuş ve 67 eriyle birlikte bir kahramanlık destanı yazdılar bizler yahya çavuşun torunları olarak dedemizle ve silah arkadaşlarıyla verdikleri mücadeleden dolayı gurur duyuyoruz onlar olmasaydı şuan bizde yoktuk RUHLARI ŞADOLSUN

 18. Zeliha İletir said,

  Ocak 6, 2007 2:18 am

  Bu vatan ancak sizin iman dolu kalplerınızle alınabılırdı. tarihi araştırdıkca bunu daha ıyı anlıorum ruhunuz şad olsun. Mekanınız Cennet olsun.

 19. ERMAN said,

  Ocak 9, 2007 6:47 pm

  ACABA BİZLERDE BİRER YAHYA ÇAVUŞ OLABİLİRMİYDİK.
  ACABA CANIMZDAN GEÇİP VATANIMIZ DİYEBİLİRMİYDİK.
  YOKSA BOŞ BOŞ OTURUP TV DİZİSİMİ İZLERDİK
  ÇAVUŞUM RUHUNUZ ŞAD OLSUN…

 20. RECEP ŞAHİN said,

  Ocak 12, 2007 11:28 pm

  bu vatan nice civanmertler görmüştür.fakat yahya çavuşumuz ve yiğit askerlerimiz bunlardan ayrıcalıklıdır.öyle ki imansız gönüllerin alınlarını secdeye yatırmak kolay iş olmasa gerek…ALLAH RAZI OLSUN

 21. Muzaffer Uzunkaya said,

  Ocak 13, 2007 10:52 am

  YAHYA ÇAVUŞ

  Cepheyi dövüyor düşman topları,
  Her isabetinde patlıyor toprak.
  Gidiyor vatanımın yiğit evlatları,
  Gökten yağıyor kafa,kol,gövde,bacak.

  Devrin en modern savaş gemileri,
  Her an biraz daha gidiyor ileri.
  Mutlaka Çanakkale’yi geçmek istiyor,
  Mehmetciğim cephede göğsüyle direniyor.

  Biliyor düşmanlar cephane azdır,
  Mehmetciğim her cephede destan yazdırır.
  Cephane tükeniyor her atışta isabet,
  Sizi yazacaktır tarihler ilelebet.

  Komutan biliyor nihai zafer karadadır,
  Bir akşam en yakın iki kıyıyı mayınlattırır.
  Düşmanlar Çanakkale’yi geçemeyecektir,
  Türk topraklarında bir yudum su içemeyecektir.

  Bir top atışıyla cephe sarsılıyor,
  Saçı kınalı yiğitler ruhu teslim ediyor.
  Bakıyor Yahya Çavuş herkes ölmüştür,
  O topun yanında bir kendisi kalmıştır.

  Bir milletin kaderi burada yazılacak,
  Ya da onlara burada mezar kazılacak.
  Son topa son mermiyi kim koyacak?,
  Biliyor Yahya çavuş,vatan kurtalacak.

  Mermi 250 kg. bunu kaldırmak kolaymı,
  Düşünmeden hamlesini yapıyor.
  Vatan elden gidiyor,mutlaka kaldırmalıydı,
  Yurduma göz dikmiş düşmanları kovmalıydı.

  Kaldırdı Yahya Çavuş o dev mermiyi,
  Ayakları titriyor,kemikleri çatırdıyordu.
  Koca Türk Ulusu onu bekliyordu,
  İşte son mermiyi topa sürüyordu.

  Düşman gemileri son süratle geliyor,
  Yahya Çavuş Elizabet’in menzile girmesini bekliyor.
  Hedefi tam geminin bacasına ayarlıyor,
  Topu ateşledi,mermi hedefine varıyor.

  Vuruldu düşmanın en büyük gemisi,
  Kıyıya kaçıyor diğer ikisi.
  Düş akşam döşenen mayınlara çarpıyorlar,
  Savaşın kaderini değiştiren yarayı alıyorlar.

  Gemilere geri dön emri veriliyor,
  Ve kalan gemiler geri dönüyorlar.
  Mehmetcik’ler Ata’mızla dünyaya ders veriyorlar,
  Sonunda geldikleri gibi gidiyorlar.

  ” Çanakkale Geçilmez ” yazdırdınız tarihe,
  Hür bir vatan bıraktınız bizlere.
  Cennet’te Yüce Peygamberimize (S.A.V) kavuş,
  Ruhun şad olsun Yahya Çavuş.

  NOT: Bu şiir bugün üzerinde hür yaşadığımız bu aziz
  vatanı bizlere emanet eden,canları vatana kurban edilmiş,
  saçı kınalı yiğitlerimizi,şehitlerimizi yad etmek,kanlarıyla bize
  Anadolu’yu yeniden vatan yapan,başta Ulu Önder Atatürk ve
  kahraman silah arkadaşlarına şükran borcumuzu hatırlatmak
  için yazılmıştır.Bu savaşta Yahya Çavuş asla unutulmayacaktır.
  RUHLARI ŞAD,MEKANLARI CENNET OLSUN.

  Şiir merhum vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ un
  ” Çanakkale Şehitlerine ” isimli şiirinden esinlenerek
  yazılmıştır.

  16.12.2006
  Muzaffer UZUNKAYA (1956-?)
  Şebinkarahisar-Giresun

  Yayınlandığı Yerler :
  http://www.antoloji.com-17.12.2006
  http://www.duslersokagi.org-17.12.2006

 22. metin said,

  Ocak 15, 2007 10:50 pm

  Allah yolunda ölenlere ölü demeyiniz.Onlar diridirler lakin siz bilmezsiniz(Kur’an-ı Kerim)
  Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır.
  Toprak;
  uğrunda ölen varsa vatandır…
  253 bin Çanakkale şehidi!!!
  Torunlarınız olan bizler sizlere minnettarız!!!
  Allah sizlerden razı olsun!!!!!…….

 23. Halil Furkan ÖZKAN said,

  Ocak 24, 2007 4:43 pm

  Kahraman Yahya Çavuşun seni çok seviyorum. Allah razı olsun.

 24. KAAN FİLİZ said,

  Ocak 26, 2007 3:36 am

  bu ülkenin sahipleri, bu ülkeyi karşılıksız sevebilenlerdir aynı aynı yahya çavuş gibi bu şekilde şehit olmak her babayiğide nasip olmaz. Umarım ükenin durumunu yükseklerden izlemiyorduz 😦

 25. Şubat 4, 2007 4:29 pm

  s.a.Çanakkale dedikleri zaman içim sızlar….aklıma hep o hayalini canlandırdığım ve hayaliyle bile irkildiğim ama sonunda ne olursa olsun zafer kazanmış olan atalarımız gelir aklıma….Onlar ki;evlerinden çıkarken geri dönmeyi bile düşünmediler..Ne gam…….

 26. yahyakarabulut said,

  Şubat 7, 2007 12:41 pm

  canlarını esirgemeden vatanı için çarpışan bu kahramanları hep yad etmeli,bunca fedakarlıklarla elde edilen vatanı bizde aynı ciddiyetle hem bedenen hemde ruhen gerektiği şekilde savunmalıyız

 27. Şubat 10, 2007 6:40 pm

  SİZ YOKKEN BİZ VARIZ AMA SİZİ HERZAMAN ŞEREFLE ANARIZ.

 28. türk evladı... said,

  Şubat 22, 2007 8:25 pm

  hangi insan evldı yapar yaptığınızı?
  sizlerin tereddüt etmeden canını verdiği bu toprakları şimdi el altından, sizin kovduğunuz düşmanlar kontrol ediyor..!!!
  nerde şimdi sizler gibi kahraman babayiğitler??!!!
  şehitlerimizi rahatsız edecek kadar adi insanlar var başımızda
  nerdesiniz şimdide bu milletin kurtarılmaya ihtiyacı var

 29. kemal arıkboğa said,

  Şubat 24, 2007 3:02 pm

  sen Yahya çavuş ve diğer isminizi bilmediğim vatan kurbanları. hepinizin ruhu şad olsun

 30. Taha Batuhan EROL said,

  Şubat 26, 2007 9:07 pm

  Tarihini bilmeyip tarihini unutan bizden değildir.Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun

 31. kadir said,

  Şubat 27, 2007 12:05 am

  Böyle anaların evlatları oldukça bizim sırtımız yere gelmez allah hem yahya çavuşun hemde bütün erlerinden razı olsun.
  arkadaşında dediği gibi keşke yaşasaydınızda ellerinizden binlerce kez öpseydik sizlerde şehit yerine gazi olsaydınız
  😥

 32. büşra said,

  Şubat 27, 2007 7:39 pm

  keşke bizde onlar gibi kahraman olabilsek

 33. onur said,

  Şubat 28, 2007 4:43 pm

  vatan bayrak ezan namus onlara aitti allah onlardan razı olsun çanakkale şehitlerimizi ve şanlı mustafa kemalı saygı ve rahmetle anıyoruz

 34. salih çayır sakarya said,

  Mart 1, 2007 11:48 pm

  şuan vatanı için kaç kişi allahı arzulayıp ölmeyi ister bilemiyom ama yokda demiyorum susupda oturucamıza bize düşenleri yapmamız gerekir kimse oturduğu yerden kahramanlık beklemesin atalarımıza bakıp örnek alalım derim bu ülke kolay kazanılmamış büyük devlet kurmak büyük kan ister atalarımız bu kanı verdi bu devleti kurdu bizede devam ettirmek ve yüceltmek düşer allah türkü korusun

 35. Ersen Gürpınar said,

  Mart 8, 2007 3:43 pm

  Yahya Çavuşlar Bugünki assubayların atalarıdır kendileri ile iftihar ediyoruz onların kanları ile suladıkları topraklarda özgürce yaşıyoruz. Mekanları Cennet ruhları şad olsun .

  Not. Sayın Muzaffer Uzunkaya kardeşimizin milli duygularla kaleme aldığı şiirindeki 250 kg top mermisini kaldıran kahraman Havran’lı kahraman seyit onbaşıdır Yahya çavuşumuz topçu değil piyadedir Hepsine minnettarız

 36. Ersen Gürpınar said,

  Mart 8, 2007 3:47 pm

  Ezineli Yahya Çavuş ve arkadaşlarının kahramanlıklarını tüm dünya taktirle izlemişlerdir. Bir avuç kahraman ve başlarındaki Yahya çavuş (astsubay) aklın alamıyacağı işler başararak bugünki özgürlügümüzü bizlere kanları ile armağan etmişlerdir. Mekanları cennet ruhları şad olsun.

  Not.Yukarıdaki Muzaffer Uzunkaya kardeşimizin milli hisleri ile yazdığı şiirdeki top mermisini kaldıran kahraman Havranlı seyit onbaşıdır

 37. emin aytaç said,

  Mart 8, 2007 10:36 pm

  çavuşum sizler çanakkale’yi değil vatanın namusunu,tarihini,şanını kutardınız.Ya bizler … Yüzünüze nasıl bakacağız bilmiyorum,hakkınızı da helal edin diyemiyorum.
  Gençlerimizin labaratuvarlarda,kütüphanelerde olması gerekirken tuvalet köşelerinde uyuşturucudan ölmeleri,mini eteği sanatın sembolü haline getirmeleri,statları hınca hınç doldurmaları…
  çavuşum yazarken bile ellerim titriyor..bilmem bunlar nasıl açıklanır?
  eğer şimdi ilerleme -bilim ve ahlak- sağlanıyorsa geçmişinin tarihi,yüceliği anlam kazanır…
  umarım çok kısa bir zamanda çizdiğim bu kötü tablo yerini masalsı denecek kadar imrendirici bir tabloya dönüşür……

 38. Emre said,

  Mart 17, 2007 3:05 pm

  Ezineli Yahya Cavus’un torunu, Dr. Halil E. EVCI’nın “canakkale ruhu” isimli yeni bir kitabi cikti. okumanizi tavsiye ederim. mart 2007

 39. ömer said,

  Mart 18, 2007 12:09 am

  “Gevşeklik göstermeyin,Üzüntüye kapılmayın.Eğer inanıyorsanız üstün gelecek olan sizsiniz”AL-İ İMRAN allahüekber

 40. alper said,

  Mart 18, 2007 4:49 pm

  siz büyük insanlar. siz ki bu vatan uğruna ÇILGINLIKTAN daha da öte bi tabirle düşmanı bertaraf ederek onlara türk’ü, türk’ün vatan’ına olan aşkını yaşatarak anlattınız. ruhlarınız şad olsun. VATAN SİZE MİNNETTAR. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

 41. alper said,

  Mart 18, 2007 4:50 pm

  siz büyük insanlar. siz ki bu vatan uğruna ÇILGINLIKTAN daha da öte bi tabirle düşmanı bertaraf ederek onlara türk’ü, türk’ün vatan’ına olan aşkını yaşatarak anlattınız. ruhlarınız şad olsun. VATAN SİZE MİNNETTAR. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!!!

 42. esra said,

  Mart 18, 2007 5:46 pm

  ÇANAKKALEDE düşen şehitlerimizin ruhu şaad olsun siz rahat uyuyun artık biz varız

 43. Mart 19, 2007 3:31 pm

  Şu Tarihimizi bir anlayabilsek Düşünüpte Ecdadın Bizlere bıraktığı Emanete bir Adam gibi sahip çıkabilsekO Zaman Ne Yahya ÇEVUŞLAR yetişir bu memlekette. (Geçen Yıl Geliboluyu ziyarete geldim. Alalh Ruhlarını Şad eylesin Yayya ÇAVUŞ’un ziyaretinden gönerken 6 yaşındaki oğlum çok susamış ne olu baba bana su al diye yalvarıp dururken ileride lerimizde karşıda bir market gördük. Ben hemen koşup su aldım ve arabaya döndüğümde oğlum bana hayır baba o suyu geri ver hemde şehitliklerimizde içiki satılan bir yerden su içilmez diyerek bana bağırdığını hem marketçi duyuyot hemde ben birden afarlıyordum çünkü içkinin satıldığını ben görmemiştim oğlum beni bir hiddetle ikaz etti. Ben neye uğradığımı şaşırmış bir vaziyette ağlamaya başladım.) gerisi de var ama insan böyle manevi değerlerinin üzerinde bu tür işlerin olmasına çok üzülüyor. Birler TÜRK milleti olarak sahip çıkamıyoruz. Allah tüm şehitlerimimzin mekanını cennet eylesin Ruhları ŞAD olsun.

 44. YÜCEL KUMCU said,

  Mart 19, 2007 4:43 pm

  İÇERİDE HAİNİ DIŞARIDA DÜŞMANI CANIM TÜRKİYEM SENİ SONSUZA DEK ALLAH ESİRGESİN
  EY ŞEHİD OĞLU ŞEHİD EMANETİNİZ ASİL KANLARINIZLA SULANMIŞ ve ASİL MEHMETLERLE SONSUZA KADAR KORUNACAKTIR.
  RUHLARINIZ SAD OLSUN.

 45. yusuf kocaaslan said,

  Mart 21, 2007 10:56 am

  ben konya’da sınıf öğretmeni olarak görev yapıyorum. 19 martta çoçuklara ttk tarafından hazırlanan çanakkale belgesielini izletmeyi uygun gördüm.
  5 saatte 6. ve 5 . sınıflara belgeseli izletme fırsatım oldu. ben tarih bölümü merzunu biri olarak bu tür günlerde şehitlerimizin anılmasının odukça önemli olduğu kanısındayım. çocuklara bunu izlettiğimde ilk başlarda pek önemle dinlemediklerini farkettim. Ezineli Yahya Çavuşun hayatından kısa kesitlerin verilmesini fırsat bilip belgesili yarıda kesmek suretiyle onların nelere gögüs gerdiklerini kısa anettotlar halinde sundum. belgeselin devamında 7 – 8 öğrencinin göz yaşlarına hakim olamadıklarını gördüm. bu beni hem duygulandırdı hem de gururlandı.
  öğrencilerim ve tüm Türk Milleti adına Tüm Şehitlerimize Ruhları Şadolsun dileklerimi sunuyorum.

 46. serkan bey said,

  Mart 21, 2007 12:46 pm

  ŞEHŞT KANLARIYLA SULANDI TOPRASĞIMIZ BURAM BURAM ÇANAIKKALE

 47. hüseyin karagöz said,

  Mart 21, 2007 5:42 pm

  Malesef sadece yıldönümlerinde hatırladığımız çanakkale zaferimize ve şehitlerimize selam olsun..ruhları şad olsun…Allah onlardan razı olsun

 48. hüseyin said,

  Mart 21, 2007 5:46 pm

  ezineli yahya çavuş ve onun gibi nice şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…ama onlara layık olabiliyormuyuz…

 49. ABDULLAH said,

  Mart 22, 2007 10:25 pm

  siz olmasaydınız istiklal savaşıda olmazdı. istiklal savaşımızın öncüleri yani sizi rahmetle anar , ellerinizden öperim. ruhunuz şad olsun. dün ve bugünkü şehitlerimize selam olsun

 50. can kız said,

  Mart 23, 2007 4:18 pm

  Askerlik vazifesi yaparken vatan uğrunda şehadet mertebesine ermek veya gazi olmak her Türk için tabii bir şeydir. Ancak bu 45 şehit ve 150 gazinin durumu başkadır. Zira bunların istisnasız hepsi( 1909 ve 1914 Askeri Mükellefiyet Kanunu gereğince) askerlik vazifesinden ya muaf ya da maksureli( tecilli) tutulmuş gençlerdir

 51. rozişşşşşş said,

  Mart 23, 2007 4:19 pm

  Askerlik vazifesi yaparken vatan uğrunda şehadet mertebesine ermek veya gazi olmak her Türk için tabii bir şeydir. Ancak bu 45 şehit ve 150 gazinin durumu başkadır. Zira bunların istisnasız hepsi( 1909 ve 1914 Askeri Mükellefiyet Kanunu gereğince) askerlik vazifesinden ya muaf ya da maksureli( tecilli) tutulmuş gençlerdir

 52. AŞK said,

  Mart 24, 2007 10:06 pm

  Önce Vatan

  Bu toprağa nice canlar verildi,
  Haindir ülkemi satan diyorum,
  Zalimler ordusu yere serildi,
  Önce vatan sonra diyorum.

  Toprağını sürdüm ekini biçtim,
  Ekmeğini yedim suyunu içtim,
  Asker olmak için sıraya geçtim,
  Önce vatan sonra vatan diyorum.

  Bir elimde silah birinde kuran,
  Geldi diyorlar bak şehitlik sıran,
  Babam bile olsa karşımda duran,
  Önce vatan sonra vatan diyorum.

  Gözümü kırparda durursam beri,
  Korkarda bir adım atarsam geri,
  Kalbime saplayın tüm süngüleri,
  Önce vatan sonra vatan diyorum.

  Mehmetçik sınırda nöbet tutuyor,
  Bütün sevdikleri rahat yatıyor,
  Kalbi vatan vatan diye atıyor,
  Önce vatan sonra vatan diyorum

 53. erhan altun said,

  Mart 26, 2007 1:14 am

  21,03,2007 tarihinde çanakkale’de özel bir ilk.öğretim okulunun düzenlediği 18 Mart Şehitleri Anma gecesi düzenlendi.buraya şehit torunlarınıda davet edtiler.Beybaş’lı şehit Halil’in torunu olarak davetliydimBende katıldım. Yahya Çavuşun ve diğer şehitlerimizin torunları ile tanışmamıza vesile oldular.Allah razı olsun onlardan. ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN

 54. ayhan akkılıç said,

  Mart 31, 2007 4:57 pm

  Çanakkale zaferimize ve şehitlerimize selam olsun..ruhları şad olsun…Allah onlardan razı olsun..Onların kanlarıyla ve canlarıyla koruyup gözünü kırpmadan uğrunda şehit oldukları ve o yüce mertebeye eriştikleri bu toprakları,şu anda yabancılara para ile satıyorlar!!!!Hani ”HER BİR KARIŞI,ŞEHİT KANIYLA SULANMIŞ BU TOPRAKLARA GÖZ DİKENLERİN GÖZLERİNİ OYACAKTINIZ YA ? Siz iktidar hırsıyla pazarlıklar yapadurun,doğu da ve güneydoğuda aslanlar gibi bu vatanı koruyan ve KOLLAYAN mehmetçiklerimiz bitmez ve bitmeyecek…

 55. Nuri MOLAK said,

  Nisan 4, 2007 1:16 am

  Büyükdedem Çankırı’nın Kayıçivi Köyünden Mustafa oğlu Ali; Ezineli Yahya Çavuş’un Takımında yurdunu işgalcilere karşı ölümüme savunmuş. Bütün Takım hep birlikte aslanlar gibi çarpışarak 3000 düşman askerini Ertuğrul Koyu’na mezar etmiş, yanılmıyorsam bir generallerini(Gen. Napier) de öldürmüş, Gelibolu’nun her karışında destan yazan askerler gibi O da bir anadolu aslanı.Düşman bu kahramanlarla baş edememiş, binlerce kayıptan sonra savaş gemilerinden açılan yoğun topçu ateşi(4650 Atış) ile anca durdurabilmiş.Çanakkale’de, gerektiğinde Türk’ün neler yapabileceğini tüm dünyaya gösteren değerli şehidim ve tüm kahramanlar önünde eğiliyorum.KİMSE TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ DENEMEYE KALKMASIN, TARİHİ TEKRARLATMASIN!!!

 56. özcan said,

  Nisan 5, 2007 9:40 am

  orada olmalı idim

 57. elifff said,

  Nisan 10, 2007 2:35 pm

  BEDRIN ASLANLARI ANCAK BU KADAR SANLI IDI demıs saırımız bundan guzel soz var mıdır kardeslerım?

 58. Ahmet ÖZDEMİR said,

  Nisan 11, 2007 5:32 pm

  BİZLERE EMANET EDİLEN BU VATANIN ŞEHİTLERİ RUHUNUZ ŞAD OLSUN
  ACABA BİZLERDE ONLAR GİBİ BU ŞEHİT KANIYLA SULANAN VATANIMIZA
  ÇEYREYİ KADAR SAHİP ÇIKABİLİYORMUYUZ ?. İNŞALLAH ÇIKABİLİYORUZDUR.

 59. hüseyin said,

  Nisan 21, 2007 8:13 pm

  şanı şerefi yüce insanlar ruhlarınız şad olsun

 60. yeşil cihat said,

  Nisan 29, 2007 1:06 pm

  2007 de yaşayan bizler için ütopik bir masal gibi

 61. turgut bozkurt said,

  Mayıs 6, 2007 11:27 pm

  sizin bu vatan için yaptıklarınız kelimelerle anlatılmaz ruhunuz şah olsun bız gençliğin görevi bıze emanet ettiğiniz bu cennet vatanı canımız pahasına korumak. özellikle bu günlerde bırlıi olalım YAŞASIN ATATÜRK GENÇLİĞİ..

 62. MUHAMMET said,

  Mayıs 14, 2007 12:45 pm

  BEN YAHYA ÇAVUŞ İLKÖĞRETİM OKULUNA GİDİYORUM ÇOK GÜZEL BİR OKUL

 63. MUHAMMET said,

  Mayıs 14, 2007 12:47 pm

  (YAHYA ÇAVUŞ)A HER KEZİN GİTTMESİNİ İSTİYORUM

 64. MUHAMMET said,

  Mayıs 14, 2007 12:59 pm

  ATATÜRK ZAMANINDA ÇOK ŞAVAS OLDU ATATÜRK VE YAHYA ÇAVUŞLA BİRLİKTE TOPLANTILARAKATILDILA SİVAS KONGIRESİ ATATÜRK VE ASKERLERİ BİZİ DÜŞMALARDAN KURTADILA

  ATATÜRK VE KOMITAN KONUŞURKEN
  KOMITAN:30000000 BİN ASKER VAR
  ATATÜRK:YENERİZ ONLARDA GEMİ VARSA BİZDEDE YÜREK VAR DEMİŞ.

 65. mustafa civelek said,

  Mayıs 15, 2007 8:17 pm

  son ziyaretimde mezar taşına dokundum inan gözlerim doldu.sen ve senin le şehit olan vatan evlatları VATAN SİZE MİNNETTARDIR.RUHUNUZ ŞAD OLSUN NUR İCİNDE YATIN.

 66. şeymanur said,

  Haziran 11, 2007 11:51 am

  ÇANAKKALE ORDUSUNDA SAVAŞAN KARDEŞLERİMİZ OLMASAYDI BİZ ŞİMDİ BELKİ YAŞAYAMAYACAKTIK.9 HAZİRAN YANİ DÜN DEĞİL ONDAN ÖNCEKİ GÜN ÇANAKKALEYE GİTTİK YAHYA ÇAVUŞUN MEZARINI GÖRDÜM.ORDAN ÇIKTIK Bİ MÜZEYE GİTTİK GÖRSENİZ FRANSIZLARIN İNGİLİZLERİN NE KADAR MADERN MERMİLERİ VAR BİZİMKİLERİ GÖRSENİZ ÇOK ESKİ PASLANMIŞ.MERMİLERİN HAVADA ÇARPIŞTIĞI TEK YER ÇANAKKALE İMİŞ. CONK BAYIRINA ÇIKTIK ORADAKİ SİPERLERİNİ GÖRDÜM.O KADAR SAĞLAM YAPMIŞLARKİ 99 YILDAN BERİ SAPASAĞLAM DURUYORDU.ŞEHİTLİK ABİDESİNE GİTTİK.SİZE BİR ŞEY SÖYLİCEM ARABADAKİ REHBERİMİZ SÖYLEDİ DE:ONLARIN MEZARINA GİTTİĞİMİZDE REHBER SÖLEDİ: ŞEHİTLİĞE GİTTİĞİNDE İKİ MEZAR TAŞININ ARASINA YATARSAN O BENİM MİSAFİRİM BU BENİM MİSAFİRİM DİYE KAVGA EDİYOLARMIŞ.O YÜZDEN ONLARIN MEZAR TAŞININ ÜSTÜNE YAPMAK GEREKİYOMUŞ.BİZLERE EMANET EDİLEN BU VATANIN ŞEHİTLERİ RUHUNUZ ŞAD OLSUN
  ACABA BİZLERDE ONLAR GİBİ BU ŞEHİT KANIYLA SULANAN VATANIMIZA
  ÇEYREYİ KADAR SAHİP ÇIKABİLİYORMUYUZ ?. İNŞALLAH ÇIKABİLİYORUZDUR.
  RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN.VATAN SİZE MİNNETTARDIR NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 67. yücel said,

  Temmuz 6, 2007 12:03 pm

  içimde ağlamak geliyor yaptıklarını okudıkçaa…

 68. alper said,

  Temmuz 8, 2007 12:06 pm

  EYYY ALTIN YÜREKLİ MEHMETÇİKLER
  VATAN SİZE MİNNETTARDIR.
  RUHLARINIZ ŞAD OLSUN.
  BU VATANA GÜÇLERİYLE GİREMEYEN DÜŞMANLAR ŞİMDİ HOLDİNGLERLE GİRİYOR
  UYAN TÜRK EVLADI UYUMA UYAN
  NE ÇANAKKALEYİ NE HAKKARİYİ NE VANI NE İZMİRİ HİÇBİR YERİ VERMEYİZ VERDİRMEYİZ.
  VANLI_ALPER

 69. onur bektaş said,

  Temmuz 9, 2007 4:05 pm

  ben 15 yaşımdayım fakat bu savaşın bizler ve düşmanlarımınn için çok kötü bir savaş olduğunu biliyorum.ALLAH bir daha böyle bir savaşın çıkmasına izin vermesin.Ayrıca bu savaşta ölen şehitlerimizin mekanları da cennet olsun.Ben şehitlerimizi çok ziyaret ettim ve hala da etmek isterim ben onlar için bir şey yapamam ama sınırları kan ile çizilmiş bu vatan için bir şey yapabilirim.bütün şehitlerimizi saygı ile anıyorum

 70. ali şimşek said,

  Temmuz 16, 2007 10:08 pm

  ”türk’e kefen biçenin ölümü korkunç olur.” ”yaşasın dünya Türklüğünün bağımsızlık savaşı.” ”ne mutlu Türk’üm diyene.” Allah sizden razı olsun. Rabbim ol dedimi değil 3 alay milyon asker gersin duman ederiz. ”yer gök deniz tükenir oğuz da er tükenmez; oğuz da er tükense alemde şer tükenmez.” hepimiz Türk’üz ama hiçbirimiz Ermeni değiliz, rahat olun. TÜRK TÜRK TÜRK

 71. Temmuz 16, 2007 10:16 pm

  ruhunuz şad olsun dedelerim.. de diyeyim şu ermeni piçleriyle, yunan dölleri bir de yahudi bozmaları olmasa türkiye daha iyi olacak ama.. sizlerle ilgili birşey duysam ya da okusam gözlerim dolar boğazım düğümlenir.. eyvallah ya size kesinlikle layık değilim ama eyvallah.. herşey için.. İZMİR güzelyalı dan muhammed..

 72. ahmet karakaş said,

  Temmuz 24, 2007 11:04 am

  YAHYA ÇAVUŞ VE BU VATAN İÇİN CANLARINI VERMİŞ TÜM VATAN EVLATLARI RUHLARINIZ ŞAD OLSUN ( ALLAH ) MEKANINIZI CENNET EYLESİN..bizler sizlerin torunlarınız olarak bu CENNET VATANIMIZI damarlarında SİZLERİNKİİ GİBİ ASİL TÜRK KANI taşıyan torunlarınız olarak KANIMIZIN son damlasına kadar ( ALLAH ) ın izniyle koruyacağımıza AND içeriz ………. GİRESUNLU OSMAN AĞA TORUNU

 73. Tanfer Temizkan said,

  Ağustos 2, 2007 11:32 am

  Yaşım 38, Daha anne karnındayken babamın görevi nedeniyle Gelibolu’yu hissetmiş, Ankara’da doğup 40 günlükken Gelibolu’ya tekrar dönmüşüm , bebekliğim ve küçüklüğüm oralarda geçti. Ekmeğini yedim, Suyunu içtim. Herşeyden önemlisi havasını teneffüs ettim. Bir tutkudur Gelibolu. Havasını ciğerlerine çeken bir daha gitmek ister. Daha doğrusu orada kefensiz yatan 250 bin vatan evladı çağırır bizleri. Gelin görün bizler sizin için neler yaptık, can verdik kan döktük diye. Yüce Mevlam nasib etti bizlere 1990 da ev aldık Gelibolu’dan. 1990 dan beri yeniden yeniden gidiyorum oralara, her gidişimde üzülüyordum, şehitliklerimiz mezbelelik, düşman mezarlıkları çiçek bahçesi, 90 yıl sonra akılları başlarına geldi. Restorasyon yapıldı ve halen devam ediyor. Nihayet biraz adama benzedi oralar. En son 6-21 Temmuz arası oradaydım. Nihayet Yahya Çavuş ve 63 arkadaşının cansiperane kahramanlıklarının destanlaştığı yerler güzelleşmiş. Kızım bu sene okula başlıyor ve Batıkent Yahya Çavuş İlköğretim Okuluna kayıt yaptırdım. Kızımı götürdüm Yahya Çavuş Anıtına, resmini çektim Yahya Çavuşun mezarı ve anıtı önünde. Okuluna götürüp öğretmenine versin ve öğretmenim benim okulumun adı buradan geliyor diye.

  Canını bu vatan için vermiş tüm şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet eylemesini diliyorum. Metrekareye 6000 mermini düştüğü bu toprakları her Türk’ün, Türk Ailesinin evlatlarını o kutsal mekanlara götürüp, göstermesini istiyorum, Evlatlarına Ulusal Kurtuluş Savaşımızın daha 1915 lerde başladığını, Türk’ün asla esir olmayacağını, vatanını asla ve asla vermeyeceğini, ATATÜRK’ün nasıl bir önder, lider ve komutan olduğunu anlatmalarını istiyorum. Nice Yahya Çavuşların, Nice Seyyit Onbaşıların, Hasan Mevsufların, Mehmet Çavuşların ve Nice isimsiz kahramanların destan yazdığı o mekanlar bizlere birer mirastır, derstir, emanettir. Emanetimize sahip çıkalım. Koruyalım, dahada güzelleştirelim, gelecek nesillere daha iyi bir şekilde bırakalım. Böylelikle hem daha çok turist gelip bölgemiz ve ülkemiz kazanacak, kalkınacak hem de çocuklarımız, torunlarımız kazanacak. UNUTMAYALIM! GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNDEN EMİN OLAMAZ. BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

  AZİZ ŞEHİTLERİMİZ HEPİNİZİN RUHU ŞAD OLSUN, HEPİNİZİN MEKANI CENNET OLSUN. ZATEN YÜCE ALLAH’IN KATINDA SİZLER DİRİSİNİZDİR.

  Ankara’dan Tanfer

 74. korucu37 said,

  Eylül 12, 2007 1:33 pm

  BUGUN DURUMA BİR BAKIN PKK YA KARDEŞ DİYENLER MİLLET VEKİLİ OLUYOR ŞUNLARA ALLAH RIZASI İÇİN ÇANAKKALEYE DAVET EDİN YAHYA ÇAVUŞUN RUHU O YÜCE RUHU BUNLARA YETER ALLAH KABRİNİ NUR MEKANINI CENNET YAPSIN TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN VE BİZİ ONLARIN ŞEFAATİNE LAYIK YAPSIN


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s