57. Alay Sancağı

Resimdeki sancak, Çanakkale Savaşı’nda son erine kadar şehit olan Kahraman 57nci Alay’ın Sancağıdır. Hâlen Melbourne-Avusturalya müzesinde sergilenmekte olan sancağın tanıtım plâketinde şöyle yazmaktadır:

 

“Bu Alay Sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir, ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu’nun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selâmlamadan geçmeyin”

57. ALAY

Çanakkale’yi denizden geçemeyen İtilaf Devletleri’nin 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’na ve Kumkale’ye asker çıkarmalarıyla Çanakkale kara savaşları başlamıştı. 25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu’nda karaya çıkıp Conkbayırı’nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19. Tümen K.Kur.Yb. Mustafa Kemal’in 25 Nisan günü verdiği ?Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir? emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu. Bu birliklerden biri Yb.Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 57. Alay’dı. 57. Alay’ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştür.

57. Alay adına yaptırılan şehitlik, Gelibolu Yarımadası’nda Kanlısırt’tadır.

Reklamlar

6 Yorum

 1. serdar eler said,

  Şubat 9, 2007 12:17 am

  türkiye de yaşayan ve kendini bu vatanın evladı hisseden,bölücü ve irticacı olmayan sağcısı ,solcusu tüm vatandaşların gezmesi görmesi ve 57. alayın şanlı destanını öğrenmesi gerekir.AYRICA NE UĞRUNA ÖLÜNEBİLECEĞİNİ BU DESTANLAŞAN GELİBOLU YARIM ADASINI ZİYARET EDEREK HER TÜRKÜN ÖĞRENMESİ GEREKİR.

 2. turan said,

  Şubat 9, 2007 11:40 am

  ey şehit oğlu şehit isteme benden makber
  sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

 3. ahmet said,

  Mart 25, 2007 5:06 pm

  arkadaşlar 57nci alayın sancağı gerçekten avustralya’da mı? müzeye giriorum… ancak sancak hakkında tek bi şi yok… bana biri yardım etsin…eğer bi şi bulursanız ahmetozenn@gmail.com adresine kaynağı gösterirseniz sewinirim…

 4. erhan aslan said,

  Nisan 1, 2007 10:48 pm

  gecen yıl çanakkaley i gezdim gördüm doğrusu çok ama çok etkilendim aksaraya döndüğümde ise dedemi kaybettim iknci bir acıda ordan koydu bana

 5. levent said,

  Nisan 25, 2007 7:44 pm

  ya valla çanakkaleyi gezmek nasip olmadı ama inanıyorumki ruhum orada çanakkaleye gidip şehit olan dedemle…

 6. Serkan said,

  Temmuz 19, 2007 4:24 pm

  Sevgili arkadaşlar Çanakkale şehitliğini 2 defa gezdim ama 57. Alayın şehitliği birbaşka insanı duygulandırıyor.Orada gözünü hiç kırpmadan ölüme giden vatan evlatlarını görünce insanın nutku tutuluyor.Allah nasip ederse kızım biraz daha büyüyünce tekrar gitmeyi düşünüyorum ve şuna inanıyorum her türk vatandaşının orayı gezmesi ve ülkesinin nasıl bu duruma geldiğini öğrenmesinin gerektiğini düşünüyorum.Orası ayrı bir dünya sanki insana huzur veriyor ……..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s