Denize düşen yılana sarılır

Sultan II. Mahmut döneminde; Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mısır valisiydi. Gücüne çok güvenen paşanın amacı önce Suriye’yi sonra bütün Osmanlı’yı ele geçirmekti. Oğlu İbrehim Paşa, Suriye’yi almış. Osmanlı’nın gönderdiği kuvvetleri mağlup etmiş ve İstanbula doğru yola çıkmış. Suntan II. Mahmut, ordusunun o an için bunlarla başedebilecek durumda olmadığını bildiğinden Rus Çarı Nikola’dan yardım istemiş. Ruslardan yardım istemek bir alışılmış bir durum değildi. Vezirlerden bir kısmı “Bu nasıl iştir?” diye söylenmeye başlayınca Sultan Mahmut: “Ne Yapalım” demiş. “Denize düşen yılana sarılır.”

Reklamlar

7 Yorum

 1. onur said,

  Aralık 22, 2006 7:49 pm

  çok guzellllllllll

 2. acar yavuz said,

  Aralık 27, 2006 12:16 am

  Yukarıda bahsi geçen Mısır valisi Devşirme yani sonradan müslüman olan bir şahısdır ve aynı zamanda 2.Mahmud 23 yaşında tahta geçmiştir annesi Katolik bir Fransızdı.Çevresindekilerinin etkisiyle yanındaki vezirlerin dayatmasıyla bir çok Türk olmayan devşirme soysuzları vali,beylerbeyi Ve vali olarak atamiştir. Bu sebepden dolayıdır ki Rus Çarından çıkar bekleyen yalakalar tarafından böyle bir karar almak zorunda bırakılmıştır.

 3. elif said,

  Ocak 7, 2007 9:20 pm

  evet.bunlar gerçekler.nizip savaşından sonra ıı.mahmut öldü.rusyanın olaya müdahale etmesinden çekinen ingiltere olayı avrupa platformuna taşıdı. yani londra protokolü imzalandı.bu sırada başa geçmiş olan padişah ıı.abdülmecittir. bu arada sizin verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim…

 4. mert bilece said,

  Ocak 19, 2007 4:36 pm

  çok güzel olmuş tebrik ederim cok faydalı bir site

 5. YUNUS EMRE said,

  Şubat 18, 2007 4:36 pm

  tek bir şey söylemek istiyorum ;TÜRK’ÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR.bu unutulmamalıdırrr..

 6. aybars said,

  Mart 24, 2007 3:43 pm

  elbetteki devletler çaıkarları doğrultusunda başka devletlerle işbirliği içerisine girmişlerdir taki bu hunlarda beri türk devletlri siyaseteri doğrultusunda bu tür olaylara başvurmuştur.ama bu devlet de olabilir bi valide olabilir tehdit eden unsur sonuçta devletin bekası söz konusuysa bu tür siyasetler olmuştur.

 7. cengiz zaza said,

  Mayıs 17, 2007 11:27 am

  yorum yok herşey güzel


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s