Rum Efsaneleri

Canlanan Balık Efsanesi: Güya, Sultan Mehmet Bizansı kuşattığı gün bir papaz göl kıyısında kıyında balık kızartıyormuş. O sırada yanına gelen biri, Osmanlıların şehre girmek üzere olduklarını söylemiş. Papaz böyle bir şeye hiç ihtimal vermediği için demiş ki: “Türkler hiç bir zaman kutsal şehre ayak basamazlar.Buna inanmam için bir tarafı kızarmış balıkların canlanarak uya atlaması lazım.Türklerin bu şehre girmesi imkansızdır.” Demesiyle birlikte tavada bulunan bir tarafı kızarmış yedi tane balık birbir canlanıp patır patır göle atlamışlar.Güya o yarı kızarmış balıklar hala gölün içinde imiş.Rumlar İstanbul’u geri alıncaya kadar gölde yaşayacaklarmış.Rumlar İstanbul’u yeniden alınırsa bir papaz tarafından çıkartılıp öbür taraflarıda kızartacakmış.

Yarıda Kalan Ayin Efsanesi: Fatih Ayasofya’ya girdiğinde büyük bir ayin varmış. Osmanlılar ayini yaptaıran papazı yakalamak istemişler. Papaz can havliyle duvara atılmış. Duvar bir kapı gibi iki yana açılmış ve papaz oradan geçip kurtulmuş… Osmanlılar şaşırıp kalmışlar. Sonra duvarı yıkmayı denemişler, ama başaramamışlar. Günün birinde o papaz duvardan çıkacak ve 29 Mayıs 1453 Salı günü başladığı ayini tamamlayacakmış. İşte o gün Rumlar tekrar İstanbul’a sahip olacaklarmış.

Denize Batan Kilise Mihrabı Efsanesi: Güya Osmanlıların İstanbul’a girmesi üzerine Ayasofya mihrabı yerinden sökülmüş, Avrupa’ya götürülmek üzere bir gemiye konmuş. Fakat gemi Marmara’da batmış. Mihrap denize gömülmüş. O gün bu gündür, mihrabın denize battığı yerde sular daima durgun olur, atrafa güzel bir koku yayılırmış. Mihrap çok aranmış, ama bulunamamış. Rumlar İstanbul’u geri aldıklarında bulunabilecekmiş. Getirilip Ayasofya’daki yerine konulacakmış.

Reklamlar

3 Yorum

 1. ayşe said,

  Aralık 22, 2006 3:58 pm

  salakça

 2. fatma said,

  Aralık 22, 2006 4:00 pm

  niye bu kadar saçmalıyolar???????????
  istanbul bizde diye atıp atı duruyolar gerzekler

 3. oğuzhan said,

  Mayıs 28, 2007 10:15 pm

  saçmalığın daniskası diye buna denir


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s